Snowminds utvecklingscamp i Österrike riktar sig till nybörjare eller till dem som vill lära sig tekniken från grunden. Det är möjligt för alla att lära sig åka skidor, och på utvecklingslägret krävs därför ingen erfarenhet av skidor eller snowboard.
Kursen är skräddarsydd för att ge dig den ultimata skidupplevelsen under en, två eller tre veckor med träning av professionella topptränare! Varje dag kommer du att arbeta intensivt med att förbättra din teknik och nivå tillsammans med andra snowminders. Oavsett om du åker på ett läger på en, två eller tre veckor vågar vi garantera att du kommer att åka därifrån med ett stort leende på läpparna och som en “nyfödd” eller “pånyttfödd” skidåkare.
Över en, två eller tre veckor så kan du tillsammans med andra som också vill utveckla sin skidåkning till det bättre på den roligaste skidresan vi kan tänka oss. Campen kommer att hållas i både november och i januari, oavsett vilken längd på campen du väljer så kan vi säga att du kommer åka hem som en ny skidåkare!
När du reser med Snowminds tar vi hand om allt det praktiska i förbindelse med din resa, så att du bara ska kunna packa väskan och se fram emot en upplevelse i Österrike!
En veckas camp
Två veckors camp
Tre veckors camp
Vad är inte inkluderat?
Observera
*Om det inte finns tillräckligt många snowboardåkare för att bilda en enbart snowboardgrupp, kommer du att ansluta dig till en skidgrupp.
**Om det inte finns tillräckligt många deltagare i varje kategori (utveckling-, teknik och offpistcamp), kan det hända att du ansluter dig till en annan grupp.
***Busstransport är inkluderad från Köpenhamn till din camp. Många väljer att åka tåg till Köpenhamn för att åka buss med övriga deltagare, om så önskas kan vi hjälpa dig att arrangera resan till Köpenhamn – pris för detta kommuniceras innan bokning. Om du hellre vill boka din egen transport t/r Österrike får du 1500 SEK i rabatt på det totala priset. Meddela oss hur du önskar att göra.
- Martin, Snowminds kursdeltagare
Våra skidutvecklings camps hålls i Kaprun och Dorfgastein och äger rum under följande månader: November, Januari, Mars
Datum för avgångar säsong 23/24:
November:
1-veckas camp: 2-9 november
2-veckors camp: 2-17 november
3-veckors camp: 2-23 november
Januari:
1-veckas camp: 5-13 januari
2-veckors camp: 5-20 januari
3-veckors camp: 5-27 januari
Mars:
1-veckas camp: 1-9 mars
2-veckors camp: 1-16 mars
3-veckors camp: 1-23 mars
Våran utvecklingscamp är för alla, men särskilt anpassade till nybörjare och de som åkt skidor upp till 10 veckor.
Nedanstående är ett exempel på hur en dag under campen kan se ut:
07:00 – 08:00, frukost på hotellet
09:30, Träningsstart i backen
12:00 – 13:00, Lunchpaus
13:00 – 15:00, eftermiddagsträning
18:00, middag på hotellet
Var vänlig observera att detta är ett exempel på hur en dag kan se ut. Dagsprogrammet varierar och kommer med överraskningar 😉
Transport till Österrike
Busstransport är inkluderad från Köpenhamn till din camp. Många väljer att åka tåg till Köpenhamn för att åka buss med övriga deltagare, om så önskas kan vi hjälpa dig att arrangera resan till Köpenhamn – pris för detta kommuniceras innan bokning. På bussen från Köpenhamn kan du ta med dig 2 väskor på 23 kg vardera. Med andra ord kan du ta med dig allt du behöver – tänk på att du ska kunna bära allt på egen hand.
Om du hellre vill boka din egen transport till Österrike får du 1500 SEK i rabatt på det totala paketpriset.
Hotell med halvpension
“We take care of our own” och under våra skidcamps ska man ha det bra och äta god mat! Vi värdesätter att det ska vara kvalité genom hela upplevelsen, och det är därför vi samarbetar med hotell som lagar bra och god mat. Du kommer att bo på ett hotell med WiFi och dela rum med andra kursdeltagare.
Frukosten består av en stor buffé och middagen är antingen 3 rätters eller buffé, ingen går hungrig till sängs!
1-3 veckors Utvecklingscamp
Pris från 17.995 SEK
Anmäl dig så snart som möjligt
Österrike