Om du säger skidåkning i Frankrike, så säger du skidåkning i Tiges. Tignes är en av de största och mest utvecklade skidorterna i Frankrike, om inte världen. Med över 300 km backar, fantastisk freeride terräng och en livlig by är det ett drömmål för alla som är passionerade för snö och skidåkning.
Med Snowminds kurs i Tignes får du ett unik möjlighet att tillbringa din första säsong i mitten av en av de bästa skidorterna i Alperna. Det kombinerar ett omfattande utbildningsprogram för skidinstruktörer, med freeride- och freestyle-träning under en säsong där du kommer att utveckla din undervisning och färdigheter i snön mer än du någonsin kunde föreställa dig. Åh, och nämnde vi att Tignes är direkt kopplat till det legendariska Val-d’Isère? Jag tror inte att vi gjorde det, men det är det!
Notera! Denna kurs finns också som ett snowboardprogram.
Att tillbringa hela säsongen i ett skidområde som Tignes ger dig möjlighet att få en upplevelse för livet. Som en del av kursen får du ett liftkort för hela säsongen, boende för hela vintern i centrala Tignes, cirka 300 timmars träning bestående av videoanalys, skidutveckling, freeride-träning från en tidigare Freeride World Tour-konkurrent, Freestyle-träning från en tidigare FIS World Cup Freestyle Skier, Race-utbildning, nivå 1 och 2 BASI-instruktörskvalifikationer och mycket mer. Kortfattat; med komfort i våra mycket erfarna tränare garanterar vi att detta blir ditt livs mest utvecklande skidupplevelse packad med high fives och skratt!
Programmet pågår under hela säsongen och kombinerar träningen med gott om tid för freeskiing. Det är en unik möjlighet att förbättra din skidåkning och lyfta den till en nivå som du bara kunde ha drömt om.
I Tignes kommer du att bo mitt i byns centrum, tillsammans med dina kurskompisar. Anläggningen erbjuder ett brett utbud av backar och offpist möjligheter.
Tignes byn är livlig med ett stort urval av barer, restauranger och aktiviteter på kvällen. Det är vad vi skulle kalla den perfekta skidbyn, där du kan kombinera ett livligt liv utanför backarna med grym terräng för skidåkning.
Vi har skapat en fullständig vinterupplevelse från december till april, där du blir certifierad skidinstruktör på nivå 1 och 2. Med detta kurspaket kan du se fram emot följande fördelar:
Vad är inte inkluderat?
Som Snowminds-varumärke tar vi hand om allt det praktiska och samordnar med våra professionella partners i Schweiz för att ge dig en upplevelse som vi är kända för!
* Vi hjälper gärna till med rekommendationer för att boka flygbiljetter och flygplatstransfer till din slutdestination. Kontakta oss om du är intresserad.
Vårat instruktörsprogram i Tignes nivå 1 och 2 är perfekt utformat för dem som vill ta ett sabbatsår, karriärsuppehåll / förändring samt de som vill ha professionell utbildning för att förbättra sin skidåkning och ta det till nästa nivå i ett av Alpernas bästa skidområden.
Vänligen notera! Programmet är ungefärligt och kan ändras. Observera att level 1 och 2 träning består av både träning i snön, teori inomhus och vilodagar. Den exakta planeringen görs utefter vädret under de veckorna.
På Snowminds är vi stolta över att välja rätt personer för vårt team av skid- och snowboardinstruktörer. Vi är kända bland skidskolorna för att utbilda kompetenta, energiska och toppmotiverade instruktörer. Det viktigaste för dig är att vara positiv, utåtriktad, äventyrlig och redo att arbeta hårt för att få ditt livs minne som en del av Snowminds-teamet.
Vad vi förväntar oss av dig som ansöker:
När du har skickat din ansökan får du en inbjudan till en intervju. Under intervjun kommer vi att utvärdera dig som kandidat medan du har möjlighet att få mer information om våra kurser och erfarenheten som skidinstruktör i Schweiz. Efter intervjun kommer vi att ringa dig och meddela om vi kan erbjuda dig en plats i vårt team.
*OBS! Den här kursen erbjuds som Snowboardkurs också!
- Christoffer Vorre, grundare av Snowminds
Level 1 och 2 instruktörskurs i Tignes
20/21 intropris: 85 995 sek I 21/22 94.995 sek
Tignes, Frankrike